O nás
Pečujeme o duševní, duchovní a sociální blaho člověka cestou krizového a pastoračního poradenství. Pomáháme lidem v složitých situacích, osamoceným, nebo lidem zažívajícím bolest a zranění ve vztazích. Doprovázíme lidi prožívající osamocení a těžkosti v oblasti sexuality a identity. Podporujeme rodinu a stáří.
Toužíme, aby člověk prožil přijetí, získal více důvěry ve vztahu a dostal nadhled nad svým životem, jeho hodnotou a smyslem. Věříme, že v dobrém vztahu člověk přijímá uzdravení.
Našimi hodnotami jsou vztah, přijetí, naslouchání, důvěra.
Naše služba je zaměřena dovnitř církve i mimo ni.
Je tedy pro každého člověka a je zdarma.
Pomáháme lidem v oblasti duševního, duchovního a sociálního nedostatku.
Vycházíme z vědeckých disciplín, odborně se zdokonalujeme.
Projevujeme lásku k bližnímu, svědčíme o Kristově lásce.
Vycházíme také z křesťanských hodnot.
Vedeme k naději.
Příběh o milosrdném Samaritánovi mluví o lásce a zastavení se u pocestného, kterého přepadli lupiči a zbyli ho. Šli kolem něj lidé, kteří ho zahlédli, ale pomoci mu nechtěli. Ten zbitý pomalu ztrácel naději, když v tom k němu přichází Samaritán. Sehnul se nad ním a říká mu: „Neboj se, já ti pomohu.“ A poté očistil jeho rány olejem a vínem a obvázal je. Nakonec pro něj našel následný zdroj dobré péče.
Příběh o stvoření člověka je aktuální i v dnešní době. Bůh stvořil člověka a dal mu jméno Adam. Po nějaké době si Bůh uvědomil, že Adamovi něco chybí. A Bůh řekl: „Není dobré, aby byl člověk sám.“ Poté stvořil ženu – Evu a daroval ji Adamovi jako rovnocennou bytost. Eva s Adamem žili v láskyplném spojení a kreativně pracovali na území, které jim Bůh svěřil.
vedoucí a poradce
vedoucí a poradce
člen rady a poradce
člen rady a poradce
člen rady a technické zázemí
člen rady a technické zázemí
člen rady a poradce
člen rady a poradce
poradce
poradce
Všem dobrovolníkům podílejícím se na naší činnosti děkujeme!
POTŘEBUJETE VYSLECHNOUT A POMOCI?
Jsme tady pro každého, kdo hledá pomoc.
Setkání je možné domluvit v prostorech Diakonie CB, nebo online.
Agapé – centrum pro ženy v tísni (1996–2002)
Diakonie zahájila svoji činnost neformálně, když si v roce 1996 řekly čtyři ženy z naší církve, že by rády poskytovaly pomoc maminkám, které otěhotněly a neví si rady, co dál. Možná dítě nechtějí, protože nemají vhodné podmínky a informace pro život. A tak se naše ženy zaměřily na nepříznivé situace těchto budoucích maminek, na poradenství, psychickou podporu a prevenci interrupcí.
V roce 1996 se tato činnost propojila s Diakonií. Na této službě se podílely Helenka Kožíšková, Míla Jochmanová, Eva Pošmůrná, Romanka Pavlíčková.
Rybičky
V roce 1999 se ukazuje, že naši mladí členové chtějí svoje obdarování a svoji lásku k Bohu vyjádřit službě potřebným. Jejich vizí se stává služba dětem na ulici. Služba dětem celkově provází náplň Diakonie až do roku 2022. Ale pojďme se vrátit k Rybičkám.
V Rybičkách se formuje tým, který tvoří Petra Cyranyová, Tomáš Gregor, Renata Kóňová, Helča Mužiková a Michaela Tittlová. Tým se zaměřuje především na volnočasová setkávání s dětmi na sídlišti Liščí vrch. Připravuje vhodné programy formou zábavy, které se odehrávají buď venku nebo v tělocvičně na 17. základní škole. Kromě her a soutěží je součástí programu i zvěstování evangelia dětem srozumitelnou formou.
Původně spontánní činnost Rybiček je propojená s Diakonií od roku 2002 do roku 2005.
Stěhování se do budovy Rádia Most (2002–2003)
Narůstající zájem dětí o službu a napětí hledání útočiště kumuluje k rozhodnutí najít si pevné místo pro činnost. A tak v roce 2002 až 2003 nachází Diakonie nové prostory a stěhuje se do části budovy, kde je vlastníkem Rádio Most. To je na Liščím vrchu, tedy v místě, kde bydlí a pohybují se „naše děti – naši zájemci o službu“.
Ukazuje se, že tento krok je také strategický, protože Církev bratrská v Mostě se později stane majitelem budovy, kterou vlastník Rádio Most nabídne k prodeji Diakonii, jako jejímu nájemci. Hlavní zastřešující osobou se stává Roman Kysela, který má organizační obdarování, dokáže rozvíjet a vytvářet dobré technické zázemí pro službu a má cit pro spolupracovníky.
Další činnost Diakonie
Vedle klubu rybiček se pod Diakonií rozšiřují aktivity přednášek na školách. Jejich tématem je Sex, AIDS a vztahy. Obsah těchto přednášek formulovala organizace ACET. Přednášky zajišťovali Petra Cyranyová a David Šmejkal, který si zvolil téma Nebezpečí náboženských sekt. David zajistil 36 přednášek na 16 školách pro 833 žáku.
Klub „ZÁPLATA“
V roce 2004 vzniká Klub „ZÁPLATA“, který připravuje převzetí náplně Rybiček. Přece jenom účastníky služeb nejsou jen malé děti, ale už i náctiletí. Pravidelné programy pro děti a přednášky na školách tak pokračují v novém kabátku. Do služby v Klubu se zapojuje čím dál více dobrovolníků z církve. Baví je trávit čas s dětmi, které se potulují na ulici a mají velkou potřebu soustředěné pozornosti.
Ale co to? Hlavní vedoucí osoba Petra Cyranyová se bude vdávat a stěhovat se za svým manželem do České Lípy. Kdo bude místo Petry pokračovat? …
Nástupci služby
Vedení práce v klubu se dočasně ujímají Tomáš Gregor a Růža Segurová. Dalším klíčovým pracovníkem se stává Terezka Kubátová. A nakonec se na dlouhou dobu ujímají vedení činnosti manželé Jarka a Karel Cyranyovi. Jsou to rodiče Petry, kteří v Mostě zůstali, a kteří mají srdce pro děti. Jejich přispěním získává služba na dynamičnosti a síle tvořit a žít v naději.
Nový a náročnější způsob práce – příprava od roku 2008
Rok 2008 se vyznačuje rekonstrukcí nově nabyté budovy, kterou sbor Církve bratrské kupuje od Rádia Most. Rekonstrukce je přizpůsobena novým požadavkům sociální/diakonické práce pro člověka. To znamená pamatovat také na hygienu a vyhovující podmínky. Diakonii totiž čeká nový a náročnější způsob práce.
V roce 2009 získává Diakonie registraci pro sociální služby a stává se partnerem v programech a projektech Evropské unie. To znamená najet na vyšší level profesionality. Pracovníci Diakonie musí projít vzděláváním. Přijímají se také nové posily se vzděláním sociálního pracovníka z vně církve.
Klubová činnost pokračuje, věnuje se hlavně školním dětem a náctiletým. Pořádají se fotbalové turnaje, výlety, vánoční a velikonoční besídky, pravidelné kluby a akce nejen pro děti, ale i dospělé. O volném čase, když děti nesoutěží, neučí se, tak si hrají, kreslí a tvoří. Tvoření zahrnuje širokou škálu technik malování a výroby keramických předmětů. Součástí je také tanec. To děti baví.
Do práce Klubu se zapojují dobrovolníci, někteří na kratší dobu, někteří na delší. Můžeme zmínit alespoň některé věrné lidičky. Na mnoha akcích přispěli svojí prací Jarda Maděra, Ondřej Najmon, nebo Alena Soukupová.
Roky 2013–2022
Jsou to léta obětavosti a trpělivé práce. Kdy na jedné straně se uskutečňuje radostná práce s dětmi, ale na druhé straně je tu také plnění povinností vykazování práce cestou formulářů, monitorování. Tedy více papírování.
Diakonie poskytuje sociální služby v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež ZÁPLATA. Realizuje projekty zaměřené na podporu žáků základních škol a zvládání školní docházky. Děti se chodí do Diakonie doučovat a mnozí si tak zlepšují svůj prospěch. V závěru posledních let se věnují dětem z naší církve hlavně Jarka Cyranyová, Hanka Číčelová , Irena Kováčová a Katka Schillingová. Jinak tu jsou další zaměstnankyně z vně církve.
Součástí práce vždy bylo hledání možností, jak dětem předat křesťanskou zvěst o Ježíši Kristu. V historii služby Diakonie se mohly tisíce dětí dozvědět o existenci Ježíše a setkat se s přijetím a křesťanskou láskou. Pracovníci Diakonie dětem naslouchali, … snažili se jim dát naději do jejich životních situací, … odpovídat na jejich otázky, … vysvětlit, proč se dějí zlé věci. U zlých věcí nemusíme zůstat v trhlině, dobro se dá najít.
Končíme?
S problémem Covidu-19 se musí zavřít prostory a Diakonie nemůže provozovat svou činnost. Dlouhé období opatření kvůli Covidu-19 přerušilo intenzivní práci a vedlo k ukončení služby dětem.
Copyright © 2024 GreenSocS